Muzyczna ARK NOVA, czyli mobilna sala koncertowa stworzona w szczytnym celu

Tradycją jest odbywający się od 1938 roku w szwajcarskiej Lucernie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Klasycznej. Impreza o międzynarodowym prestiżu, kojarzona jest z cenioną na świecie Lucerne Festiwal Orchestra, obecnie dyrygowaną przez Andris Nelsons.

Odbudowa zwyczajów kulturalnych w miejscach dotkniętych kataklizmem tsunami

Ponieważ muzyka ma ogromne znaczenie w naszym życiu i łagodzi obyczaje, organizatorzy festiwalu w 2013 roku pomyśleli o ofiarach dotkniętych przez tsunami w Japonii w roku 2011. Zainicjowany przez dyrektora artystycznego Festiwalu w Lucernie Michaela Haefliger’a projekt nazwano ARK NOVA.

Celem projektu było danie nadziei tym, którzy pozostali pogrążeni w żałobie po utracie bliskich. W specjalnie na ten cel stworzonej mobilnej sali koncertowej zorganizowano koncerty w miejscach dotkniętych katastrofą. Dmuchana sala koncertowa zaprojektowana przez japońskiego architekta Arata Isozaka i brytyjskiego artystę Anish Kapoor potrafi pomieścić 500 osób.

Połączenie sztuki i awangardy daje efekt lekkości

Całość wygląda futurystycznie, a „lekka” budowla o oryginalnym kształcie doskonale wkomponowuje się w każdy krajobraz. Niekonwencjonalizm polega na „bezkształtnej skorupie” która nie wymaga konstrukcji nośnej a wszelkie elementy wnętrza są łatwe do zdemontowania i przetransportowania. Podstawę stanowi platforma nad którą rozpostarty jest balon wykonany z elastycznego materiału. Do dekoracji użyto drewna cedrowego z okolicy Zuiganji Temple z dwóch powodów: po pierwsze jest to drewno o znaczeniu spirytystycznym dla mieszkańców Japonii, a po drugie ze względu na walory akustyczne. Kolor budowli w odcieniu bakłażanu budzi odczucie ciepła, ochrony i bezpieczeństwa.

Misja ARK NOVA trwa nadal

Projekt został doceniony a twórcy otrzymali nagrodę NEXT Innovation Award. Dzięki mobilności sali koncertowej, piękno muzyki poważnej mogą poznać ludzie w różnych miejscach świata. Jak mówi szwajcarski ambasador w Japonii Urs Bucher „to wyraz solidarności Szwajcarów z ofiarami kataklizmu”.  Pierwszy sezon koncertów wyjazdowych odbył się w Matsushima – rok 2013, drugi w Sendai – rok 2014, a w 2015 koncert miał miejsce w Fukushimie.

 

Polska myśl innowacyjna, czyli szczecińska Opera na Zamku 

W Polsce również podjęto wyzwanie budowy „namiotu”, w którym odbywały się koncerty. Stacjonarna hala, z dala wyglądająca jak namiot miała dać schronienie muzykom i widzom. Szczecińska Opera na Zamku podczas trwających prac remontowych pomieszczeń w Zamku Książąt Pomorskich, realizowała tam koncerty od 2011 do 2015 roku. Wyposażona w urządzenia techniczne, technologię teatru, okablowanie, garderoby, zaplecze sanitarne, magazyn instrumentów i dekoracji, krzesła, szatnie, foyer, kasy i biura techniczne doskonale spełniła swoją rolę.

Co dalej z tymczasową siedzibą Opery na Zamku?

Pomimo zakończonego remontu Opery na Zamku, obiekt nadal będzie służył działalności kulturalnej. Dzierżawca, który do 2018 roku będzie zarządzał obiektem zobowiązał się realizować wydarzenia teatralne, koncerty muzyczne, kabarety, rewie, a jednocześnie ma prowadzić działalność poboczną obiektu jako sali kongresowej i bankietowej lub powierzchni do realizacji imprez firmowych.

 

Muzyka łagodzi obyczaje ale i wzbudza kreatywność. A jaki wpływ na wasze życie ma muzyka, a może  znacie inne obiekty o podobnym charakterze?

 

Źródło: www.lucernefestival.ch , www.gs24.pl