Food Savoir Vivre

Podróże prywatne i służbowe to nie tylko przyjemność bądź obowiązki zawodowe, to także możliwość poznania nowych miejsc i kultury. Chcąc zostać obywatelem świata należy nie tylko bywać ale i uczyć się, bo to bardzo ważny element. Przedstawiamy kilka zasad etykiety podczas posiłków w różnych krajach świata aby nie obrazić miejscowych albo nie narobić sobie wstydu.

Włochy
Włochy  to kawa i parmezan. Zakazane jest zamawianie parmezanu do takich potraw jak pizza czy makaron, co uchodzi za normalne w innych częściach świata. Tutaj jest to grzechem, bo tradycyjny ser włoski podawany do potraw to pecorino. Jeśli nie podano nam parmezanu, to nie prośmy o niego.

Natomiast picie kawy dla Włocha jest jak religia. Ten szlachetny napój należy traktować z szacunkiem, i dlatego cappuccino można pić tylko do południa. Na popołudnie doskonałym wyborem będzie espresso.

Francja
Chleb to w wielu krajach przekąska przed głównym daniem, a we Francji jest to dodatek do posiłku lub następujących po nim serów. Co ciekawe, niewybaczalnym błędem jest podanie chleba na talerzu bo Francuzi kładą go bezpośrednio na stole.

Gruzja
Picie wina, ma ustalone zasady. Nie należy pić go w dowolnym momencie a jedynie w trakcie toastów. Kolejne łyki również możemy popijać tylko po toaście i z tego powodu w Gruzji używa się mniejszych kieliszków do wina niż u nas.

Chiny
Jeżeli zdecydujemy się na zamówienie ryby, to podczas posiłku nie powinniśmy jej obracać na talerzu. Dlaczego? Bo jedząc rybę, jeżeli nie potrafimy wyjąć ości i jeść dalej, zgodnie z chińskim przesądem zafundujemy sobie pecha czyli „dao yue”.

Japonia
W Japonii przesądem jest wbicie pałeczek w ryż.  Ta czynność zarezerwowana jest dla obrzędu pogrzebowego, podczas którego ustawia się miseczkę ryżu z wbitymi pałeczkami przed trumną zmarłego.
Jeżeli musimy odłożyć pałeczki pomiędzy kęsami, to powinniśmy zrobić to na krawędzi stołu przed sobą.

Tajlandia
Wiele potraw jada się rękoma, a do innych używa się pałeczek lub sztućców. W Europie widelec uznany za podstawowe narzędzie do jedzenia, w Tajlandii służy jedynie jako asysta do jedzenia łyżką niczym nóż dla Europejczyków. Nie należy go więc wkładać do ust.

Korea
Jeżeli drinka proponuje nam osoba starsza, aby okazać szacunek należy podnieść szklankę do nalania napoju dwoma rękami, następnie pić należy małymi łykami. Spożywane posiłku rozpoczynamy dopiero, gdy najstarszy mężczyzna w towarzystwie rozpocznie swój posiłek. Nie odchodzimy od stołu aż do momentu, gdy ta osoba nie skończy jeść.

Chile
W tym kraju nie należy niczego jeść rękami. Jedzenie rękami jest to rzecz nie do zaakceptowania. Nawet frytki je się tutaj nożem i widelcem.

Meksyk
W przeciwieństwie do Chile, tutaj znajdziemy wiele potraw, które wręcz należy zjeść bez noża i widelca.  Meksykanie twierdzą, że jedzenie tacos sztućcami jest snobistyczne. Pomimo, iż  jedzone rękoma powoduje bałagan, lecz na tym właśnie polega cała przyjemność.

Środkowy Wschód
Zarówno w Indiach, jak i niektórych częściach Afryki nie należy, a w ręcz zabrania się jeść lewą ręką gdyż jest ona nieczysta a nawet grzeszna. Nie powinno się nawet dotykać talerza lewą ręką. Co zatem mają uczynić osoby leworęczne?

A jakie ciekawe zasady zachowań przy stole z innych krajów Wy poznaliście podczas swoich podróży?

Inspiracje: geekweek.pl