Eco New York

1 Hotel Central Park marki z grupy Starwood postawił sobie za priorytet poszanowanie zasad zrównoważonego rozwoju. Celem nie jest edukowanie czy pouczanie Gości, bo każdy z nas jest uświadomiony o potrzebie ochrony środowiska, ale pokazanie jak codzienne działania każdego z nas mogą zmniejszyć negatywne skutki naszej bytności na Ziemi. I właśnie z tego powodu przy hotelowych prysznicach znajdują się… klepsydry, odliczające czas 5 minut, który potencjalnie powinien wystarczyć na wzięcie prysznica. Można powiedzieć, że 5 minut to wyzwanie bo Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska rekomenduje limit 7 minut.

Hotel zbudowano w oparciu o LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), czyli certyfikację obiektów budowanych w Stanach Zjednoczonych, gdzie brane pod uwagę są wszystkie elementy zrównoważonego budownictwa: lokalizacja i rodzaj terenu przeznaczonego pod inwestycję, zużycie energii i wody, jakość środowiska wewnętrznego, rodzaj zastosowanych materiałów, innowacyjność.

Industrialna architektura budynku wpasowuje się w centrum Manhattanu gdzie mieści się hotel. Jednak elewację pokryto bluszczem, a główne przeszklone drzwi wejściowe wypełniono gałązkami. We wnętrzach króluje drewno, cegła, kamień, szkło i skóra ekologiczna. Zaś sufity w toaletach publicznych i wnęki korytarzy wypełnione są żywym mchem.

Wszystkie meble i drewniane deski na ścianach pochodzą z materiałów recyklingowych. Zredukowano wykorzystanie plastiku, więc w pokojowych szklanych prysznicach zamiast jednorazowych opakowań na kosmetyki są pojemniki uzupełniane wielokrotnie. Pościel i szlafroki wykonano z bawełny organicznej, a zamiast kapci Gościom proponuje się bawełniane skarpetki. Ubrania możemy powiesić na kartonowych wieszakach, a informację „Proszę nie przeszkadzać/Proszę posprzątać pokój” dla personelu zastąpiono wyrazami wyrytymi na „kamiennych tabliczkach”.

Inspiracje: 1hotels – central park, enjoyyourstay.pl