„Vive le sport !”

Piłkarskie emocje będą dominowały nad nami przez najbliższy miesiąc, aż do 10 lipca, kiedy odbędzie się mecz finałowy. Nawet jeśli nie jesteśmy wiernymi kibicami piłki nożnej, obudzą się w nas sportowe, jeśli nie narodowe odruchy.

Kolejne kraje organizujące wydarzenia sportowe w skali międzynarodowej, po realizacji wydarzenia pozostają z obiektami sportowymi zbudowanymi lub modernizowanymi najczęściej specjalnie na tę okazję.  Taki „spadek” można a nawet trzeba odpowiednio wykorzystać by poniesione koszty budowy się zwróciły. Miasto zyskuje powierzchnię sportową i eventową. Mistrzostwa  w Piłce Nożnej realizowano m.in. w Urugwaju, Szwecji, Chile, USA, Korei i Japonii czy Francji, a Igrzyska Olimpijskie w Meksyku, Niemczech, Finlandii, Australii.

Polska również zyskała nowoczesne i pojemne obiekty, które obecnie służą jako miejsce realizacji politycznych szczytów międzynarodowych np. NATO, targów, spektakli, koncertów, pokazów lub jako tor kartingowy, motocyklowy, lodowisko czy basen 🙂  Obiekty, które pozostały po Euro 2012 w Polsce (realizowanym w kooperacji z Ukrainą) to: Stadion Narodowy Warszawa, PGE Arena Gdańsk i Stadiony Miejskie w Poznaniu i Wrocławiu.

Tegoroczne Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej odbywają się we Francji – Euro 2016 i z tej okazji Francuzi mogą się pochwalić 10-ma obiektami sportowymi przygotowanymi na rozgrywki piłkarskie. 10 stadionów, od Lille po Marsylię, od najmniejszego Tuluskiego mieszącego 33,000 osób po największy Paryski przygotowany na 80,000 kibiców.

Euro 2016 –Time of Our Life (official trailer)euro 2016 france - małe

Oczywiście wszystkich zachęcamy do kibicowania Polakom … ale każdy z nas ma pewnie swoje sympatie 🙂

Więcej: theguardian.comstadiony.net