Amsterdam – Keukenhof – Kinderdijk czyli Latający Holender

Spokojny, relaksujący a najlepiej dłuuugi, wiosenny  weekend.  Majowe lub czerwcowe weekendy należą do najbardziej wyczekiwanych tradycji w polskim kalendarzu. W tym roku będą miały miejsce dwie majówki. Pierwsza z nich już za tydzień, w związku z tym mamy dla Was ciekawą propozycję – wycieczka do Holandii.

Zacznijmy od Koninginnedag w Amsterdamie – obchodzonego hucznie Dnia Królowej z okazji  święta jej urodzin. I chociaż Królowa Beatrycze ma urodziny 31 stycznia, to ze względu na pogodę od lat święto i zabawa przypada na czas urodzin Królowej Julianny, matki panującej Królowej.

W tym czasie Holandię zalewa pomarańczowy kolor nie tylko w strojach ale i w barwie jedzenia, napojów. Zabawa trwa od poprzedniego wieczora i na każdym rogu możemy spotkać jakiś ciekawy bar. Wędrując wraz z tłumem wąskimi uliczkami możemy natknąć się na zapory z rowerów i obserwować zabawę na przepływających łodziach i barkach. Podczas Dnia Królowej można również dokonać zakupów z „drugiej ręki” co oznacza, że w dobrych cenach można kupić rzeczy unikatowe. Polecam zakupy powracających do łask płyt analogowych, bo można trafić na prawdziwe „perełki”.

Poza wielkimi kręgami serów i chodakami, kolejnym produktem eksportowym są tulipany. Kiedyś cenione bardziej niż złoto, stanowiły formę waluty. Kolejny dzień warto więc spędzić w ogrodzie Keukenhof, największej wiosennej atrakcji Holandii. Nazwa oznacza „ogród kuchenny” ale w rzeczywistości to największy ogród z kwitnącymi roślinami cebulowymi. Na 32 ha utoniemy w 7 milionach kwiatów: tulipanach, hiacyntach, krokusach czy narcyzach. Warto też zajrzeć na wystawę orchidei.

Morze Północne mogłoby konkurować z nadbałtyckim wybrzeżem pod względem pięknych, szerokich i piaszczystych plaż. I chociaż u nas bywa zimno to nadal wodę mamy cieplejszą. Z Keukenhof krótki przejazd do Hagi, krótki bo w Holandii wszędzie jest blisko. Do morza najlepszy dostęp jest z dzielnicy Scheveningen, nowoczesnego kurortu plażowego, deptakiem i molo.

Poza oczywistą powinnością zwiedzenia Hagi, na naszej trasie nie powinno zabraknąć Haskiego Madurodam, czyli interaktywnego parku miniatur, nazywanego też „Holandią w miniaturze”.

Na koniec – w drodze powrotnej należy odwiedzić „wiatraki” w Kinderdijk. To skupisko wiatraków jest jedną z najbardziej znanych atrakcji w Holandii. 19 zabytkowych wiatraków położonych we wsi w prowincji Holandia Południowa ok. 15 km na wschód od Rotterdamu i wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.