Dreams come true…

Powszechnie wiadomo, że najwygodniejsze łóżko znajdziemy  we własnym domu. Sen to jedna z podstawowych potrzeb człowieka,  którą zaspokoić próbują właściciele hoteli, aby zagwarantować udany pobyt swoich Gości...

„Dobry sen jest osiągalnym marzeniem” – wraz z hasłem z okazji Światowego Dnia Snu* obchodzonego po raz dziewiąty 18 marca 2016, chcielibyśmy przedstawić Wam kilka intrygujących faktów na temat hotelowych łóżek:

 1. 3 w 1
  Pomijając rozmiar – 245×220 cm, nazwy łóżek dla 3-ch osób w Wielkiej Brytanii mają niecodzienne nazwy: „Król Wschodu”, „Władca” albo „Cesarz”. Grzechem byłoby nie wyspać się w łóżku o takim statusie.
 2. Bliżej po francusku
  Romantyzm i miłość od zawsze kojarzą nam się z Francją. Jednakże łóżka typu „francuskiego” – nieco węższe niż standardowe dwuosobowe, spotkamy również w Austrii, Szwajcarii, Niemczech i Grecji.
 3. Łóżko małżeńskie
  Zgodnie z dobrym obyczajem łóżko dwuosobowe przeznaczone jest dla małżeństw, taki standard spotkamy najczęściej m.in. w Polsce i we Włoszech.
 4. „Grand King Bed”
  Królewski rozmiar to specjalność Stanów Zjednoczonych, gdzie możemy spać na łóżku o długości 250 cm. Zdarza się jednak, że jeżeli zechcemy możemy poprosić o coś „większego”: łóżko o długości 300 cm i szerokości nawet do 360 cm. „Must have” jeśli goszczą u nas gwiazdy NBA.
 5. Osobno w łóżku dwuosobowym
  Łóżko dwuosobowe kojarzmy z jednym materacem. Jadąc do Niemiec, Austrii czy Szwajcarii warto sprawdzić czy w hotelu który wybraliśmy nie otrzymamy dwóch łóżek połączonych w jedno. Szkoda byłoby musieć wybierać stronę po której chcemy spać razem.
 6. Do wyboru do koloru
  Doświadczeni dużym wyborem wielkości „łoża” w Stanach Zjednoczonych, z uśmiechem przyjmiemy wiadomość o dodatkowym wyborze modelu łóżka. Zarówno w USA jak i Japonii może trafić się nam możliwość wyboru spośród aż 11 propozycji.
 7. „King Single”
  Podróżujesz Solo? W Australii i Nowej Zelandii zostaniesz doceniony za tę decyzję. „King Single” są oczywistością.
 8. Kompaktowo- jednoosobowo
  Na najwęższe w skali światowej łóżka jednoosobowe trafisz na Wyspach Brytyjskich, w Szwecji, Norwegii i Irlandii. Zatem należy spodziewać się ciasnych snów na łóżku o szerokości 75 cm.
 9. „California dream”
  Ziemia obiecana czyli ponownie kontynent Ameryki Północnej: USA i Kanada zaskoczą pozytywnie. Myślę, że każdy skusi się na senną przygodę w łóżku o nazwie „California Bed” czy „California King Bed”. Projekt łóżek powstał w Kalifornii – mieście wiecznego słońca, w latach 60-tych.
 10. Chińska dokładność
  W najludniejszym kraju świata czyli w Chinach, nazwy łóżek to po prostu ich długość.

Pomimo różnic w „infrastrukturze łóżkowej” hotelarze niezmiennie starają się dbać o nasz dobry sen  – „bo wyspany Gość to zadowolony Gość”.

Życzymy dobrych snów!

* Światowy Dzień Snu jest obchodzony w piątki przed równonocą wiosenną, stąd jego data zmienia się z roku na rok. W tym roku przypada na piątek 18 marca 2016.
Źródło: worldsleepday.org, kayak.pl