Co kryje prawda? – szczegółowe podsumowanie spotkania MPI Poland Club „Skuteczna komunikacja w negocjacjach handlowych”

22 stycznia w Centrum Konferencyjnym Kopernik pod auspicjami MPI Poland Club odbyło się spotkanie edukacyjne zatytułowane „Skuteczna komunikacja w negocjacjach handlowych”. Spotkanie dotyczyło w dużej mierze odczytywania intencji rozmówcy poprzez właściwą interpretację jego zachowań niewerbalnych, o których z wielką pasją opowiadali prelegenci –
pani dr Małgorzata Majewska oraz Mike Lewicki, były agent FBI. Wydarzenie zgromadziło około 50 osób – głównie przedstawicieli agencji eventowych i obiektów, którzy zjechali do Warszawy z całej Polski.

Pani doktor w bardzo ciekawy sposób mówiła m.in. o tym, jak manipulacja może zaburzyć komunikację. Okazuje się, że nawet drobne kłamstwo nadszarpuje wiarygodność. Dużą część swojego wystąpienia dr Majewska poświęciła omówieniu przestrzeni fizycznych – prywatnej i publicznej. Na podstawie interesujących przykładów zademonstrowała jak przestrzeń prywatna zmienić się może w publiczną i jaki ma to wpływ na nawiązywanie relacji. Warto wiedzieć co zalicza się do terytorium prywatnego. Są to m.in. takie obszary jak seksualność, fizjologia, życie prywatne, poglądy religijne, a także poglądy społeczne i polityczne.
Dr Małgorzata Majewska podpowiedziała jak zmniejszyć dystans z nowo poznanym rozmówcą. Bliskość buduje np. slang, co uzasadnione jest potrzebą przynależności do danej grupy. Dystans zmniejszają również rozmowy dot. elementów z przestrzeni publicznej. Do przestrzeni publicznej zalicza się m.in.: gender, praca, artefakty jak książki czy filmy, a także takie tematy jak gospodarka, polityka czy zdrowie.

Jednakże normy grzecznościowe są tak silne, że nie dopuszczają czasem użycia bezpośrednich reakcji werbalnych, tym samym funkcję tę przejmują reakcje niewerbalne. Dlatego właśnie warto właściwie odczytywać intencje swojego interlokutora. Ciekawostką może być informacja, że dystans zmniejszają również m.in. wulgaryzmy, co jednak w przypadku spotkań oficjalnych jest odradzane (komentarz autora).

Słowa dr. Majewskiej potwierdził Mike Lewicki, Amerykanin z polskimi korzeniami urodzony w Belgii, który swoje umiejętności językowe i doświadczenie w pracy z wykrywaczem kłamstw wykorzystywał długie lata pracując dla FBI. W Centrum Nauki Kopernik Lewicki przybliżył szczegóły swojej pracy i przytoczył fascynujące przykłady jak podejrzanych, z którymi współpracował podczas przesłuchań zdradzały ich nieświadomie wykonywane gesty.

Do jego zadań należało m.in. rekrutowanie szpiegów. Musiał ich znaleźć, właściwie odczytać ich mowę ciała i odpowiednio na nich wpłynąć. Kto zatem może wiedzieć więcej o negocjacjach i odpowiednim poprowadzeniu rozmowy niż były agent?
Lewicki przytoczył doskonały argument na to jak ważne są spotkania twarzą w twarz i obserwowanie rozmówcy. Gdy w 1960 odbyła się pierwsza prezydencka debata telewizyjna, w której udział wzięli Richard Nixon i John F Kennedy jej wyniki okazały się zupełnie różne dla widzów telewizji i słuchaczy radia. Ogromne znaczenie miał ukryty czynnik, który w radiu po prostu nie mógł być eksponowany – wygląd obu polityków, a co za tym idzie – komunikacja niewerbalna. Słuchający debaty wytypowali na swojego faworyta Nixona, który jednak nieogolony, przeziębiony i spocony, przegrał z przystojnym i opalonym Kennedym wśród telewidzów. Komunikacja niewerbalna może stanowić nawet 68% całego przekazu.

Były agent FBI poruszył jeszcze jedną ciekawą kwestię, która ma związek z postępem technologicznym i przyzwyczajeniu, szczególnie młodych osób, do smartphonów. Lewicki postawił tezę, że przywiązanie do komunikatorów sprawia, że ludzie nie potrafią czytać innych ludzi, a jedynie tekst w niewielkim okienku na monitorze swojego telefonu. Podczas wystąpienia specjalisty
ze Stanów Zjednoczonych nie zabrakło również przykładów niespójnych przekazów. Osobą, która słowami wyrażała zupełnie inny komunikat niż ciałem jest np. Hillary Clinton, kandydatka na Prezydenta USA, która w programie telewizyjnym nie potrafiła skoordynować mowy ciała z przekazem werbalnym.

Spotkanie zorganizowane przez MPI wniosło z pewnością wiele nowego do podejścia do negocjacji wśród uczestników wydarzenia.
W przerwie pomiędzy wykładami goście mieli możliwość zapoznać się z możliwościami eventowymi obiektu. Centrum Konferencyjne Kopernik, jest integralną częścią Centrum Nauki Kopernik, którego wnętrza kryją niesamowite powierzchnie bankietowe. Obiekt posiada niezliczone możliwości organizacji wydarzeń i spotkań.